Društvo za športno rekreacijo Murska Sobota praznuje visoka jubileja

  • 90. obletnica  ustanovitve Telovadnega društva SOKOL Murska Sobota
  • 80. obletnica izgradnje Sokolskega doma v Mladinski ulici 3

Društvo za športno rekreacijo Murska Sobota pripravlja v jubilejnem letu manjšo razstavo o prehojeni poti organiziranega športa v Murski Soboti z otvoritvijo, ki bo 7. decembra 2009 v prostorih Pokrajinske in študijske knjižnice v Murski Soboti s pričetkom ob 17. uri.  Dan pozneje, torej 8. decembra 2009, prav tako s pričetkom ob 17. uri, pa bo v telovadnici  Osnovne šole III Murska Sobota športno - kulturna prireditev, na kateri se bodo z nastopom predstavili športniki naših sekcij Društva za športno rekreacijo. Veseli smo, da nam po nekaj letni prekinitvi športne gimnastike ponovno uspeva v naši občini gojiti to atraktivno športno disciplino, ki je bila temelj športa sokolskih društev in pozneje telesno - vzgojnih društev Partizan. Na to prireditev smo tudi povabili legendo športne gimnastike v Sloveniji, Mira Cerarja, ki je pred kratkim zaznamoval svoj 70 - letni življenjski jubilej. Veseli bomo, spoštovane občanke in občani naše mestne občine, če se boste prireditev udeležili v čim večjem številu. S tem boste dali največje priznanje našemu delu in motivacijo za nadaljnji razvoj športne rekreacije pri nas.

Prve pobude za ustanovitev športnega kluba oziroma organizacije so bile podane že v letu 1919, takoj po prvi svetovni vojni. Letos smo v naši pokrajini proslavili 90. obletnico priključitve Prekmurja k Sloveniji in v ta čas segajo tudi korenine delovanja našega društva. Ustanovni občni zbor Telovadnega in ljudsko prosvetnega društva Sokol je bil 18. marca leta1920 v čitalniških prostorih v hotelu »Krona« ( danes gostišče Zvezda ). Njeni prvi člani so bili priseljeni uradniki, odvetniki, učitelji, finančni strokovnjaki in drugi meščani Sobote. Leto 1920, s pričetkom organiziranja v športno udejstvovanje  že v letu 1919, štejemo za začetek organizirane telesne kulture v Murski Soboti, ki se je v valu sokolstva vključevala v vsa družbena in politična dogajanja na Slovenskem. Domoljubi, zbrani v Sokolu Murska Sobota, so se pogumno lotili oranja ledine na področju slovenskega športa in telovadbe.

Velikega pomena za športno rekreativno in kulturno dejavnost pa je Sokolski dom oziroma dom Partizan, kot ga imenujemo še danes. V mesecu novembru je minilo 80 let, ko je na predvečer državnega praznika, starosta soboškega Sokola, dr. Anton Koder, 30. novembra 1929. leta predal Dom svojemu namenu. Soboški telovadni dom je bil eden prvih telesnokulturnih domov v Prekmurju - žarišče telesnega in kulturnega napredka. Za tisti čas, prekrasno stavbo je gradila in zgradila napredna Sobota. Sokolski dom z dvorano in odrom je bil v tistem času in še leta pozneje zbirališče narodno zavednih Slovencev.

V obdobju po drugi svetovni vojni pa je z Zakonom o prenosu imovine telesno - vzgojnih društev vso premoženje, ki je bilo last nekdanjih sokolskih društev, prešlo v last Fiskulturne zveze Slovenije. Tako je naše premoženje v Murski Soboti dobil v last Partizan Slovenije  na podlagi posebnega razširjenega plenuma Fiskulturne zveze Slovenije leta 1952. Od leta 1992 pa je pravna naslednica te zveze Športna unija Slovenije. Glede na to, da so v gradnjo doma in v njegovo sprotno vzdrževanje bila vložena velika sredstva naših občanov in proračunskih sredstev občine, si vse od preimenovanja zveze in društva prizadevamo, da premoženje preide večinsko v našo last in sčasoma v celotno našo last. Dogovori s Športno unijo Slovenije so z obojestranskim prizadevanjem v zaključni fazi.

Čeprav smo od prestrukturiranja lokalne samouprave v naši mestni občini  pridobili ogromno novih športnih površin, jih je še vedno premalo, tako da je naš »Partizan» z dejavnostjo športnih društev in zvez  polno zaseden oz. nudi zatočišče številnim rekreativcem, kakor tudi tekmovalnemu športu. Tako ima naše društvo danes ne glede na razne reorganizacije in preimenovanja pomembno vlogo pri razvoju športa pri nas. Komponente zdravega načina življenja so vključene v vse pore naših sekcij, s skupno več kot 400 člani in si je tako pridobilo certifikat »zdravo društvo«.

Pridite nas pogledat 8. decembra 2009 ob 17. uri v večnamensko športno dvorano Osnovne šole III, zagotovo vam ne bo žal. Prepričani smo, da boste uživali ob nastopu naših cicibanov, ki jih vključujemo v splošno vadbo starosti od 3 do 6 let. Predstavila se bodo dekleta ritmične gimnastike, ki že tradicionalno s svojimi nastopi bogatijo različne prireditve in sekcija športne gimnastike, ki je, kot je že zapisano, ponovno zaživela in na tekmovanjih dosega lepe uspehe. Na primeren in simboličen način bo predstavljeno tudi delo preostalih sekcij. Povabiti želimo tudi nekatere športnike iz športne gimnastike slovenskih klubov.

Za organizacijski odbor
Jože Stvarnik